Obserwatorzy

52 książki w 2016 roku

Mój rok z Joanną Chmielewską


1. Depozyt



Henryk Karpiowski razem ze swoim kolegą zrobił interes życia i zarobił dwadzieścia dwa miliardy złotych. Ponieważ musiał wyjechać służbowo, postanowił przechować u swojego najlepszego przyjaciela- Seweryna Chlupa cały zgromadzony majątek, czyli dolary, diamenty i złoto.
Depozyt został dobrze ukryty.
W wyniku wypadku samochodowego Henryk traci pamieć. Niedługo potem Seweryn dostaje wylewu i umiera.
Rodzina Karpiowskich postanawia odnaleźć majątek należący do Henryka, niestety nikt nie wie, gdzie został ukryty cenny depozyt.

2. Lądowanie w Garwolinie




Polska w czasach PRL-u. Pracownicy jednej z lokalnych gazet, cierpiąc na deficyt sensacji godnych opisania, puszczają wodze fantazji i do Garwolina sprowadzają...kosmitów.
Pełna humoru powieść science fiction, inna niż dotychczasowe książki Joanny Chmielewskiej

3. Romans wszech czasów


Za drzwiami stał obcy człowiek, wyglądający dość gburowato.
-Są tu kury?- spytał niegrzecznym tonem,
Szaleństwo zakotłowało się we mnie. Co za bydlę jakieś, budzi mnie o wpół do szóstej rano,żeby pytać o kury!!!
-Nie- warknęłam, usiłując zamknąć drzwi. Facet je przytrzymał.
-A co ? - spytał niecierpliwie.
-Krokodyle- odparłam bez namysłu, bliska uduszenia go gołymi rękami.
Antypatyczny gbur jakby się zawahał.
-Angorskie? - spytał nieufnie.
To było dla mnie doprawdy za wiele. O wpół do szóstej rano angorskie krokodyle..!!!
-Angorskie- przyświadczyłam z furią.-Wyją do księżyca.
-Marchew jedzą??
-Nie, nie jedzą! Trą na tartce! O co, u diabła panu chodzi?

fragment powieści


4.Hazard



Autorka ze swadą pisze o swoich hazardowych (lecz nie tylko takich...) doświadczeniach.
Dowiadujemy się, jakie automaty można było niegdyś znaleźć w kasynach które odwiedzała, jakie są zasady różnych gier popularnych w jaskiniach hazardu, jakie perypetie przydarzają się grającym i jak pogodzić się ze zmiennymi humorami dobrej passy.
Ruletka, blackjack, poker (ale i bingo czy kości) - a do tego masa dygresji, zabawnych anegdot i obserwacji na temat ludzkiej natury



5. Wszystko czerwone




Wieczór się wyraźnie rozkręcał. Wszyscy wykazywali przerażającą ruchliwość i rzadko spotkaną gorliwość w donoszeniu rozmaitych przedmiotów, wszyscy prezentowali niesłychaną inwencję w wymyślaniu nowych pragnień i potrzeb. Pod czerwoną lampą trwały nieruchomo tylko trzy pary butów. Dwie z nich należały do Leszka i Henryka, którzy siedzieli obok siebie, konwersowali w dziwnym, niemiecko-angielskim języku o wadach i zaletach różnych typów jachtów i zajęci byli sobą tak, że nie zwracali uwagi na resztę towarzystwa, trzecia zaś do Edka. Edek również nie opuszczał swojego miejsca, pod ręką miał wielkie pudło, zastawione zapasem napojów i używał ich bez wyboru i bez ograniczeń.
-Alicja!- ryknął nagle, przekrzykując panujący hałas, przy czym w ryku jego dźwięczała wyraźna nagana- Alicja!!! Dlaczego Ty się narażasz!!!

Fragment powieści

6. Harpie


Czy tytułowe Harpie mają coś wspólnego z mitologią grecką?
Co łączy je z Dorotką Pawlakowską i czy brały udział w zabójstwie majętnej staruszki??
Czytelnik znajdzie tu liczne intrygi, zawikłane śledztwo, a także historię miłosną.
Bohaterowie nieustannie popadają w tarapaty i muszą rozwiązać skomplikowane zagadki.

7. Drugi wątek




Tym razem główna bohaterka , Joanna, szuka mieszkania dla swojej ciotki z Kanady.
Odwiedzając wiele różnych  miejsc, trafia w końcu do lokalu, w którym są...dwa trupy.
Zawiadamia policję i nie czekając na przyjazd funkcjonariuszy, opuszcza lokum-
ma do obejrzenia kolejne mieszkania.
Wplątana w aferę kryminalną nieoczekiwanie staje się jedną z podejrzanych...


8. Bułgarski bloczek 



Opis skrócony:
Joanna stara się odkupić unikatową kolekcję znaczków. Niestety, jej właściciel umiera, a spadkobierczyni zostaje zamordowana. Sprawa coraz bardziej się komplikuje, a główną podejrzaną zostaje Grażyna – przyjaciółka Joanny.

                                                                                                                                                                                      

                                                                                                   

9. Klin



Opis skrócony:
Nie można normalnie funkcjonować, gdy się czeka na telefon od ukochanego mężczyzny, który jakoś nie dzwoni. Można za to, dzięki niewinnemu urządzeniu pana Bella wpakować się w sam środek zagadkowej afery, a faceta zmienić na dużo bardziej interesującego…


                                                                  

10. Lesio


Opis skrócony:
Lesio to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno-humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej. Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70. I stworzyła postać prześmiesznego tytułowego bohatera – architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych przygód.



11. Wszyscy jesteśmy podejrzani


Opis:
Wznowienie powieści jednej z najpopularniejszych polskich autorek, której książki od wielu lat bawią kolejne pokolenia czytelników. ..."Przede mną nie musisz udawać idiotki - powiedział diabeł złośliwie. Obydwoje dobrze wiemy, co cię tak pcha do tego śledztwa. Nie tylko Zbyszek, nie tylko... Gdyby prokurator był stary, zezowaty, koślawy, tobyś od razu była mniej zainteresowana" - fragment książki.




12. Krokodyl z kraju Karoliny 



Opis skrócony:
Krokodyl z kraju Karoliny. Gdy w tajemniczych okolicznościach ginie najlepsza przyjaciółka Joanna, a wkrótce potem znika z kostnicy jej ciało, główna bohaterka postanawia na własną rękę rozwikłać kryminalną zagadkę i znaleźć zabójcę Alicji…


13. Całe zdanie nieboszczyka



Opis skrócony:
Całe zdanie nieboszczyka to pierwsza powieść Joanny Chmielewskiej o charakterze przygodowym. W nielegalnej szulerni Joanna zostaje przypadkowo wzięta za inną osobę. Na skutek tej pomyłki to jej właśnie umierający mężczyzna powierza wskazówkę do odnalezienia cennego skarbu…




14.  Traktat o odchudzaniu 





Podobno tyje się od jedzenia, a chudnie od niejedzenia. Ale czy nietuzinkowe porady Chmielewskiej, zawarte w poradniku humorystycznym (tak ten rodzaj piśmiennictwa został nazwany), będzie można zastosować w życiu codziennym? Przekonajcie się sami, bo jedynie za sprawą czytania wie się więcej. Tłuste lata dla miłośników Chmielewskiej! Kolejna książka najpoczytniejszej polskiej autorki. Bo porady warto czerpać ze sprawdzonego źródła.




15. Babski motyw






Pod domem Joanny zostają znalezione zwłoki dziennikarki, która chciała przeprowadzić wywiad z pisarką. Sprawa wydaje się o tyle skomplikowana, że na śmierci kobiety zależało wielu osobom. Żeby było jeszcze dziwniej, po krótkim czasie na miejscu zbrodni pojawia się denatka we własnej osobie…





16. Kocie worki


17. Zwyczajne życie


18. Większy kawałek świata

19. ślepe szczęście 

20. Duża polka

















1 komentarz:

  1. Uwielbiam Joannę Chmielewska! Mogę jej książki czytać od pierwszej do ostatniej, doskonale poprawiają humor i odrywają od rzeczywistości!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde słówko :*

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...